Son Eklenenler
Anasayfa » Etiket Arşivi: kısa film nasıl çekilir

Etiket Arşivi: kısa film nasıl çekilir

Wim Wenders’tan kısa film – War in Peace

wim-wenders

2007 senesinde Cannes Film Festivali‘nin 60. yılı şerefine hazırlanan “Chacun Son Cinema” kapsamında yönetmenlerin kendi sinemalarını anlattıkları kısa filmlere Wim Wenders‘in “War in Peace” kısa filmi ile devam ediyoruz. War In Peace – Wim Wenders by galapagos11 Kongo nehri yakınlarında Kabalo Kasabası, tarih Kasım 2006. Barışın 1. yılı. 100 yılı aşkın sömürgecilik, 30 yıldan fazla askeri diktatörlük, 10 yıldır devam ... Devamını Oku »

Yönetmen Emek Gül ile Kısa Film Atölyesi

Ksa-Film-Atolyesi

Kısa Film Atölyesinin amaçladığı nitelikler : Öğrencilerin yaparak, deneyerek öğrenmesi üstüne kurulu bir atölye çalışması olarak tasarlanmıstır. Katılımcıların kendi projelerini üretip, o projeler üzerinden alınacak geri bildirimler dahilinde, teorik kuramlar ve teknik bilgiler çerçevesinde katılımcıya, film dili, kendi vizyonuna uygun tarz belirleme, daha da basitçe özetlersek, söylenmek istenen sözü doğru şekilde görselleştirme yetisi kazandırmayı amaçlamaktadır. 1-Görme Biçimleri: Pratik vs Teori, ... Devamını Oku »

İlk Kısa Filmini Çekenlere 20 Altın Kural

sineterapi-20-kural

İlk kısa filmimizi çekeceğiz, nereden başlamalıyız diye soran arkadaşlar oluyor. Bu işte tecrübe kazanan arkadaşlarımızdan rica ettik ve sizin için önerilerini bir araya getirdik. İşte 20 altın kural: Unutmadan bu kurallar yolun çok başındaki kısacı arkadaşlar için oluşturuldu ve sinemanın genelini kapsamaz. Örneğin ilk kısada birçoğunun tecrübesi yönetmenin yönetmekle ilgili sıkıntılarını azaltmak için tek ses, tek yönetmen olarak çalışması olmuş. ... Devamını Oku »

Kanlı Balık – Kısa Film Nasıl Çekilir İzle

bloodyfish

Malezyalı Dick Chua’nın yönettiği, “Kanlı Balık” balık kokuları ile sadist bir masal etkisi sunan, kısa bir süreye yoğun bir atmosfer etkisi sığdırabilmiş başarılı bir kısa film. Atmosfer yaratma, renk düzenleme, sanat yönetimi, ışığın doğru kullanımı konusunda çok iyi bir örnek olan bu kısa filmi dokusuz, sığ, çıplak ve öylesine mekanlarda hiçbir ön hazırlık yapmadan kısa film çekmeye çalışan genç sinemacılar ... Devamını Oku »

Kısa Film Nasıl Çekilir?

shortfilm

“Kısa film nasıl çekilir?” sorusuna cevap vermek pek kolay değil çünkü filmin kısa olması kolayca yapılacağı anlamına gelmiyor maalesef. Kısa film herşeyden önce emek ve iyi bir ekip ister. “Bir kısa film nasıl çekilir?” sorusuna yaşanarak tecrübe edilmiş derslerden kısa cümleler ve yazdığımız diğer makaleler: Senaryo Senaryo aşaması çok önemli, mutlaka bir bilene danışın. Senaryonuzdaki fikrin ne kadar güzel olduğuna ... Devamını Oku »

Kısa Film Manifestosu

manifesto

Günümüzde sürekli gelişen teknoloji ile birlikte, kısa filmlerin üretimi de hızla artışmıştır. Öyle ki  herkes, istediği her zaman ve her yerde kolaylıkla ulaşabileceği, çeşitli teknolojik aletlerle kısa film çekebilme özgürlüğüne kavuşmuştur. Ancak bu özgürlük, kısa film anlatımına dair bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. O halde  kısa film çekme özgürlüğüne sahip olup, kısa film çekmekte sorunları olan herkes için Philip İlson ... Devamını Oku »

Kısa Film Emek + Ekip İster

sineterapi_kisafilmemek

[youtube id="RvksXgg-l_0" width="600" height="350"] Türkiye’de kısa film bir sektör olarak kendini oluşturamadı ve bu nedenle kısa metraj uzun metraja giden bir basamak olmaktan öte gitmiyor. Bu kanının yıkılması için ülkemizde doğru kısa filmlerin sayısının artması çok önemli. Bu yazı ve video ülkemizdeki genç sinemacılar için hazırlandı. Genç sinemacı derken yaşça genç olmaktan bahsetmiyoruz, sinema konusunda genç olmaktan bahsediyoruz… Filmin kısa ... Devamını Oku »